Zdena Studenková: „Nechcem byť s každým zadobre.“

20. 07 2016 06:20 | Marína Dobošová
Zdena Studenková
Zdena Studenková Foto: TV Markíza

Obľúbená herečka štartuje novú reláciu Tvárou v tvár.

Vitajte pri sledovaní prvej časti našej novej webovej relácie Tvárou v tvár. V nej vám budeme prinášať rozhovory so známymi osobnosťami, ktoré tak budete môcť spoznať detailnejšie a na väčšej ploche. Ako prvá naše pozvanie prijala herečka Zdena Studenková. Naša popredná umelkyňa veľké rozhovory takmer neposkytuje, a preto je možnosť vyspovedať ju vždy zážitkom.

Momentálne je jej pracovný diár zaplnený do posledného miesta. Nakrúca totiž v Čechách seriál Terapie, aj film s Bolkom Polívkom.  Na Slovensku zas pracuje na seriáli Búrlivé víno a v divadle má niekoľko úspešných titulov.

Prečo podľa Zdeny Studenkovej neexistuje filmová rola pre herečku jej formátu? Existuje vlastne slovenská kinematografia? Pozrite si prvú časť rozhovoru.

 

Tento rozhovor sme robili tesne po tom, čo sa opäť objavila na titulkách všetkých bulvárnych plátkov. Na tlačovej konferencii Medzinárodného filmového festivalu Trenčianske v júni totiž vytiahla dávnu príhodu s nemeckou herečkou, ktorej úlohu vo filme kúpil bohatý otec. „Istému časopisu som odmietla dať rozhovor, vedieme spolu večný boj. Moje vyjadrenia sú vždy interpretované ako útok na niekoho. Som totiž ten človek, ktorý hovorí otvorene, nechcem byt s každým zadobre, netvárim sa, že som ideálna a moje vyjadrenie sú niekedy dosť ostré,“ reaguje Zdena Studenková a dodáva, že išlo len o vtipnú historku.

Aktuálna situácia vo svete je napätá, pred touto témou nezatvára oči ani herečka. Ako vidí budúcnosť a čoho sa obáva? Pozrite si druhú časť rozhovoru.

 

Politika je nebezpečná a špinavá hra. Kto sa do nej raz namočí už nemôže vyviaznuť s čistým štítom. Súhlasíte?

Nemyslím si, že je to priestor, kde ľudia môžu pokojne spávať. Je to práve priestor, kde ľudia môžu mať obavy aj o svoje psychické zdravie a hlavne pokoj v duši. Ja mám pokoj v duši, čo sa tohto týka, robím povolanie, ktoré mám rada, robím ho na sto percent a práve preto si myslím, že môžem vyjadriť svoj postoj k tomu, čomu sa hovorí herectvo a umenie. Mám nahraté, mám remeslo zvládnuté a mám k tomu puvoir vzhľadom na to, že pôsobím v kultúre už toľko rokov.

Vaše slová majú váhu a ľudia majú pred vami niekedy až chorobný rešpekt, viete o tom?

Nepovedala by som, že chorobný. Pokiaľ rešpekt majú, je to v poriadku, hlavne v mojej profesii, pretože si myslím, že je dobre, keď ten rešpekt ešte niekto má. Je to o tom, že naša profesia vyžaduje istú skúsenosť, remeslo, profesionalitu, ktorá je predovšetkým dôležitá kvôli tomu, že je to tímová práca.

Často sa stretávam s tým, že si každý myslí, že môže byť herec, každý si myslí, že je herec len čo sa prvýkrát ocitne pre televíznou kamerou. No ľudia veľmi často nemajú predstavu o tom, čo to obnáša a nemajú rešpekt pred touto prácou.

Ste už dlhé roky na výslní. Nie je občas ťažké nepadnúť do siete vlastnej výnimočnosti, najmä ak vás o tom ostatní presviedčajú? 

Ale to vám predsa nepridá na honorári ani na práci, to je čistý nezmysel. Možno niekto môže tomu uveriť, ale isto nie v našom malom štátiku, kde je to o tom, že treba pracovať a musíme presvedčiť vždy nejakým výkonom. Postavenie či výnimočnosť s tým nemá nič spoločné.

Zdena Studenková na sebe neustále pracuje, v angličtine sa zdokonaľuje s rodeným Kanaďanom. Zároveň myslí aj na budúcnosť. Ako sa zabezpečila na starobu? Pozrite si tretiu časť nášho rozhovoru.

 

Vďaka seriálom možno ľudia trochu viac začali objavovať aj divadlo. Prúdia podľa vás na predstavenia aj preto, aby videli svojich seriálových miláčikov naživo?

Chválabohu, že sú tu seriály! Mnohí mladí kolegovia, ktorí nezažili televízne pondelky, by sa nikdy nedostali do povedomia diváka, keby nebolo televíznej seriálovej tvorby. Je to len na nich, ako tú šancu využijú, ako sa popritom naučia pracovať a stanú sa nielen miláčikmi, ale aj kvalitnými televíznymi hercami.

Naši diváci a čitatelia na Facebooku mohli zanechať odkaz či otázku pre vás. Veľká väčšina vás pozdravuj a pýta sa, ako viete tak dokonale zahrať každú rolu?

Ďakujem vašim divákom a čitateľom, že si o mne myslia, že viem dokonale zahrať každú rolu, tým som poctená. Ďakujem aj za to, že mi prajú šťastie a zdravie. Je aj veľa ľudí, ktorí ma nemôžu, ale s tým nič neurobím. Ani s tým nechcem nič urobiť. Nemôžem byť s každým zadobre. Preto nemôžu žiť všetci so všetkými, lebo fungujú averzie, fungujú predpojatia. Ale ja sa snažím byť slušná v kontakte s ľuďmi, usmievavá. Lebo keď sa usmievam ja, spätná väzba je, že sa usmeje na mňa. Hádam som za tých veľa rokov čo robím herectvo presvedčila, že to nie je s pomocou nejakých ľudí, klík či tituliek – ale, že je to s mojou pomocou. Nehovorím, že s Božou pomocou, lebo neverím, nebolo mi nadelené, aby som verila v Boha. No verím v zdravý rozum a v to, že existujú nejaké siločiary zeme. Verím v to, že sú mimozemšťania a že sa ľudia nezbláznia zo seba a ešte nejako budú snažiť o svoje duchovnu skrz kultúru, literatúru a divadlo.

A čo moderné teórie o šťastí? Verí Zdena Studenková v zákon príťažlivosti a v to, že keď si niečo bude želať, zhmotní sa jej to v živote? Aké sny sa jej skutočne splnili? Pozrite si poslednú časť nášho rozhovoru.

 

Gizka (po)radí opäť! Poradňa našej televíznej svokry pokračuje...

Krásna Betty prehovorila o Adamcovi: Koleso šťastia už o týždeň! Akú bude mať čokoládová kráska úlohu na pľaci súťaže?

Toto musíte mať: Najlepšie darčeky sezóny! Poznáte lepšie – a zábavnejšie – miesto pre život ako je Horná Dolná? Ukážte to.

Komentáre ( 0)