Iba u nás cover

Zdravý ako BUKovský: Jojo efekt – ako sa vymotať z bludného kruhu chudnutia a priberania?

27. 07 2016 23:00 | Marína Dobošová
Igor Bukovský
Igor Bukovský Foto: Archív Igora Bukovského

„Ak budete dokola robiť to isté, nemôžete od toho čakať iný výsledok.“

Vitajte pri sledovaní štvrtej časti našej letnej webovej relácie Zdravý ako BUKovský. S doktorom Igorom Bukovským v nej každý týždeň rozoberáme témy týkajúce sa zdravej výživy, štíhlej línie či búrania zaužívaných mýtov. Ak vás zaujíma vaše zdravie - ste na správnom mieste.

Dnes sa budeme venovať jojo efektu. Každý, kto má pár kíl navyše ho dôverne pozná. Schudnete päť kíl, priberiete päť kíl, schudnete sedem kíl, priberiete štyri nazad a tak stále dokola. Točíte sa v bludnom kruhu a neviete si poradiť. Ako z neho von?

„S jojo efektom sa stretávam veľmi často. Mnoho z tých, ktorí k nám prichádzajú, má už za sebou množstvo jojo efektov. Keď ich prestane baviť jazda húsenkovou dráhou, tak sa rozhodnú, že už to takto nechcú robiť. Rozhodnú sa, že to chcú robiť nejako lepšie. Mnohí z našich klientov sú ľudia, ktorí majú za sebou opakované fázy výrazného schudnutia a pribratia. Dôležité je povedať, že to je fakt zle a takto keď to robíte, tak si škodíte. Každý človek, ktorý schudne viac ako desatinu svojej hmotnosti a potom ju zas priberie,  ohrozuje svoje zdravie. Ak sa to deje v cykloch, tak si ho dokonca poškodzuje viac, ako keby si udržiaval tú obezitu bez zmeny. Narúša a rozbíja všetky krehké regulačné organizmy, aj samotnú fyziognómiu svalových, pečeňových a tukových buniek. Výskum ukazuje, že čím viac opakovaných cyklov chudnutia a pribratia človek zažije, tým je jeho zdravie na tom horšie, než ako keby si nadváhu udržiaval,“ varuje doktor Bukovský.

Aké sú tri faktory, ktoré jojo efekt spúšťajú? A ako mu zabrániť? Vari máme všetky pokušenia vyhodiť z chladničky? Pozrite si video!

 

Prečo vlastne vzniká jojo efekt? „Evidentne je to spôsobené tým, čo ja opakovane  pripomínam a zdôrazňujem už dlhé roky. Veľmi často totiž robíme tú chybu, že sa pokúšame schudnúť a potom nejako žiť, udržať si to. Pre väčšinu ľudí sú to dve rozdielne veci. Ale problém nie je schudnúť, problém je žiť ako schudnutý človek. Ľudia, ktorí do toho vstupujú, nejdú do toho s ideou, že chcú žiť ako schudnutí ľudia. Oni do toho vstupujú s tým, že chcú len schudnúť a tam je problém. Keď chcete schudnúť, schudnete bez problémov. No úspešný je len ten človek, ktorý sa vydá na cestu lepšieho zdravia, nakupovania, varenia a žitia. Ten sa totiž neocitne v situácii, keď schudne a zrazu nevie, čo má robiť. Tento človek zmení svoj život a ostane tak žiť aj ďalej. No ten, kto je fixovaný na ideu schudnutia, zhodí pár kíl nejakou diétou a potom nevie, čo má robiť ďalej,“ pokračuje.

Čo sa vám môže stať, keď sa zacyklíte v bludnom kruhu jojo efektu? Ako sa dostať z rezignácie a pasce oblečenia na gumičku? Pozrite si video!

 

A ako z tohto cyklu von? „Albert Einstein odkazuje  ´Ak budete dokola robiť to isté, nemôžete od toho čakať iný výsledok.´ Toto robí iba blbec. Je to nezmysel, v rozpore s našou skúsenosťou vo všetkom. Ak chcete niečo zmeniť, zmeňte svoj prístup, zmeňte svoje dôvody, cestu a ciele. Niečo jednoducho musíte zmeniť. Prestaňte rozmýšľať o čísle a začnite rozmýšľať o svojom zdraví. Začnite rozmýšľať, či chcete alebo nechcete skončiť na onkológii. Či si chcete alebo nechcete pichať inzulín, o tom, či naozaj chcete ísť na svadbu svojim deťom alebo je vám to jedno. Či chcete žiť život, v ktorom budete aktívny alebo či budete závislý od toho, až vás niekto preloží z postele ku kuchynskému stolu na vozíku a potom vás posunie k oknu, aby ste sa mohli dívať na svet. Rozmýšľajte o svojom živote v perspektíve,“ odkazuje na záver doktor Igor Bukovský.

Ďalšia časť našej webovej relácie Zdravý ako BUKovský na vás čaká vo štvrtok, 4. augusta na našom webe.

„Tam sú dvere a dovidenia," povedali Patrikovi Hermanovi na konkurze Obľúbený moderátor je stálicou Markízy.

Richard Stanke otvorene o strachu, démonoch a manieroch! Známy herec v exkluzívnom rozhovore pre markíza.sk

Gizka (po)radí: Idem na ďalší problém! Televízna svokra nezaháľa...