Iba u nás cover

Zdravý ako BUKovský: Jete 6x za deň? Urýchľujete tak starnutie!

04. 08 2016 06:00 | Marína Dobošová
Igor Bukovský
Igor Bukovský Foto: Archív Igora Bukovského

Dospelý a zdravý človek naozaj nepotrebuje jesť päť až šesťkrát za deň.

Vitajte pri ďalšej epizóde našej letnej relácie Zdravý ako BUKovský. Koľkokrát za deň by sme mali jesť? Mali by sme dať na internetových odborníkov, ktorí naliehajú, že nám bude lepšie, keď si dáme päť až šesťkrát do dňa menšie porcie? Alebo by sme sa mali radšej držať klasického scenára – raňajky, obed večera? Doktor Igor Bukovský tvrdí, že častým jedením urýchľujeme starnutie a spôsobujeme škody v našom trávení.

Ako to vlastne je? Prečo sa nemáme napchávať počas celého dňa? Pozrite si prvú časť našej relácie!

 

Z toho, čo doktor Bukovský naznačuje vychádza, že by sme mali nabehnúť na klasický pravidelný systém raňajky – obed – večera. „To by bolo optimálne jedenie. Raňajky sa isto dajú nastaviť tak, aby ste sa najedli a štyri či päť hodín nepotrebovali na jedlo ani pomyslieť. Ak ste za hodinu -  dve hladní, znamená to, že ste mali raňajky malej porcie alebo nesprávneho zloženia. S tým sa dá potom pracovať a raňajky postupne nastaviť tak, aby vás zasýtili. Desiatu a olovrant môže tvoriť ovocie a zeleniny, skôr odporúčam zeleninu. No myslím si, že dospelý, zdravý človek, zdravý aj svojím vzťahom k jedlu, naozaj nepotrebuje jesť päť až šesťkrát za deň,“ hovorí.

Každé jedlo v našom organizme vyvoláva zápalovú reakciu. Častým jedením dokonca urýchľujeme naše starnutie. Ako je to možné? Pozrite si druhú časť našej relácie.

 

Keď sa však rozhliadnete po internete či médiách, natrafíte na mnohých odborníkov, ktorí vás presviedčajú, že by ste mali jesť malé porcie počas celého dňa. Nechýbajú kondiční tréneri, diétológovia, celebrity ako Angelina Jolie, Jennifer Lopez či Christina Aguilera. „Rozhodnite sa komu budete veriť. Ja som vysvetlil svoju pozíciu, ktorá vyplýva z učebnicoých znalostí fyziológie, imunológie a mikrobiológie. Z akých základov vychádzajú ostatné odporúčania netuším. Ale môžete si urobiť sami obraz o tom, či vám dáva zmysel to, čo hovorím. Alebo vám dáva zmysel to, že naskočíte na informácie z internetum,“ reaguje uznávaný odborník.

Aj jeho Ambulanciu klinickej výživy však navštevujú klienti, ktorí sa stravujú viackrát do dňa a cítia sa lepšie. „Máme klientov na rôznych spôsoboch stravovania a žiadneho z nich nebijeme po hlave a nestrašíme tým, že to robí zle. Ale musím im poskytnúť informácie a je na nich, ako sa rozhodnú. Ja sa necítim kompetentný, ani nad iným človekom, v žiadnej otázke v pozícii, aby som mu zakazoval jedeniu vkuse. Len poskytnem informácie. A ako s nimi naložíte je už vaša vec, ste slobodní ľudia,“ hodnotí.

Existuje však aj skupina ľudí, ktorej časté jedenie môže vyhovovať. „Ak človeku vyslovene vyhovuje jesť päť až šesťkrát po menších porciách, tak sú to zvyčajne ľudia, ktorí majú nejaký konfliktný vzťah so svojou stravou. To znamená, že si nevedia ukontrolovať normálne porcie, nevedia sa najesť trikrát do dňa. Boja sa hladu a nevedia kde je hranica sýtosti. Toto je skupina ľudí kde jedenie naprogramovaných objemov môže mať zmysel a môže mať efekt. Ale to je kategória ľudí, ktorí majú a priori konfliktný vzťah k jedlu a jedeniu,“ dodáva Igor Bukovský.

Ďalšia časť relácie Zdravý ako BUKovský na vás čaká vo štvrtok, 11. augusta na portáli markíza.sk

Mitaš stratený v džungli: Prvé zábery zo šou Ostrov iba u nás! Sledujte upútavky na novú šou ešte pred ich televíznou premiérou.

Dokonale imituje markizácke hviezdy! Šorty znie ako Švajda aj Varinský Sledujte rozhovor so známym imitátorom, raperom a rozhlasovým spíkrom.

Lenka Vavrinčíková má dokonalého telesného strážcu Vypiplala nájdené mačky a zachránila veľké psa.